Teknoloji Bilgilendirme Platformu

Hakkımızda

Teknoloji Bilgilendirme Platformu hakkında:

Kamuoyunu yeni gelişen teknolojiler hakkında bilgilendirmek, mevcut bilgi akışında zaman zaman yaşanan bilgi kirliliğini önleyerek doğru bilgiye ulaşılmasını sağlamak, dünyada bu alandaki gelişmeleri, araştırmaları hızla Türkiye gündemine taşıyarak bir bilgi paylaşım platformu oluşturmak amacıyla 2009 yılında kuruldu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı’nın desteklediği platform çalışmalarını öncelikle aşağıdaki konularda yoğunlaştırmıştır:

.Yeni teknolojiler

.Teknoloji ekosistemi

.Katma değerli servisler

.İnternet güvenliği

.Bilişim ve hukuk

.Teknoloji ve sağlık

.Teknoloji ve çevre

.Korsan yazılım

Üyeleri teknoloji alanındaki sivil toplum kuruluşları ile akademisyenlerden oluşan Platform, amacı doğrultusunda çeşitli bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmaları gerçekleştiriyor. Bu kapsamda TBP Türkiye ve dünyadaki araştırmalardan bir bilgi bankası oluşturmanın yanı sıra çeşitli araştırmalar gerçekleştirme hedefinde çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye’nin dört bir yanında illerde bilgilendirme toplantıları düzenleyen TBP, broşür ve kitapçıklar aracılığıyla da kamuoyunu bilgilendirmeye devam ediyor.

PLATFORMUN AMACI

Platformun öncelikli amacı yeni teknolojiler ve uygulamalar hakkında kamuoyunda yaşanan bilgi kirliliğini ortadan kaldırmaktır. Sorunun temelinde eksik ve yanlış bilgilendirmenin yatmasından yola çıkan Platform özellikle yeni teknolojilerin günlük hayatımızdaki yeri ve bu teknolojilerin çalışma prensipleri konusunda öncelikle yerel yönetimler ve basın yayın kuruluşlarını bilgilendirmek ve vatandaşa bu kurumlar aracılığı ile doğru bilginin iletilmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

BİLİMSEL GERÇEKLİKLER

Teknoloji Bilgilendirme Platformu üyelerinin tamamı teknoloji, sağlık, hukuk ve çevre konularında alanında uzman akademisyenlerden ve sivil toplum kuruluşlarından oluşmaktadır. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından da desteklenen platformun çalışmaları ve kamuoyuna aktardığı bilgiler, Dünya Sağlık Örgütü, IARC, ICNIRP, EMF-Net ve Interphone Çalışma Grubu gibi uluslararası kurumların araştırma sonuçlarını içermektedir. Bunun yanı sıra platform üyesi akademisyenlerin platformun çalışma konularına yönelik araştırma ve çalışma sonuçları da kamuoyu ile paylaşılmaktadır.

 

bilgi@tbpnet.org
Hakkımızda

İletişim

Basında Biz