Teknoloji Bilgilendirme Platformu

Safranboluda baz istasyonları güvenli

Safranbolu’da "Elektromanyetik Dalgalar ve Biyolojik Etkileri” konulu seminer düzenlendi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Bölge Müdürü Namık Aşıla ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkan’ın konuşmacı olarak katıldığı semineri, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’un yanı sıra pek cok belediye calışanı ve vatandaş dinledi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat Özeren, seminerde gercekleştirdiği konuşmada, Türkiye’de internet abone sayısının 2Ş milyonu, kullanıcı sayısının ise, 5Ş milyonu aştığını belirterek, "Bilgi toplumu olmak interneti kullanmamız ama bilincli kullanmamız lazım. İnternet ilac gibidir, yararları olduğu kadar yan etkileri de vardır. Bu yan etkilerden kurtulmak icin tek yol Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hayata gecirilen güvenli internet kullanımı ve bu konuda bilincli internet eğitim calışmaları verilmesidir” dedi.

Baz istasyonlarının şehir icine cıkarılmasının mümkün olmadığını belirten Serhat Özeren, "Baz istasyonları, teknoloji gereği şehir icinde olmalıdır. Böylece daha iyi iletişim imkânı ve daha sağlıklı iletişim olacaktır. Cep telefonları baz istasyonlarından uzaklaştıkca daha fazla elektromanyetik ışıma yayar. Bu nedenle baz istasyonlarının şehir icinde daha cok ve daha sık olması gerekir. Bu durum, hem kaliteli mobil iletişim sağlanması hem de daha az elektromanyetik ışımaya maruz kalınması anlamında bir avantajdır” diye konuştu.

"Safranbolu Güvenli”

BTK Bölge Müdürü Namık Aşıla, Safranbolu’da istasyon ölcüm ve denetimlerinin başarıyla yapıldığını, Safranbolu halkının endişelenmesini gerektiren bir değere ulaşmadıklarının altını cizdi. Safranbolu’nun güvenlik sınırları icerisinde kaldığına dikkat ceken Aşıla, Safranbolu’da ulaşılan ölcüm sonuclarının uluslararası otoritelerce belirlenen limit değerlerin 1Ş’da biri oranında olduğunu acıkladı. Dünya Sağlık Örgütü’nün desteklediği Uluslararası İyonize olmayan Işımadan Korunma Kurulu’nun (ICNIRP) baz istasyonları icin limit değeri 41 Volt/metre olarak tanımladığını ifade eden Aşıla, BTK olarak bu değeri 4’de 1 oranında düşürerek tek bir baz istasyonu icin 1Ş Volt/Metre olarak belirlediklerini acıkladı. Safranbolu’da 45 baz istasyonu bulunduğunu acıklayan Aşıla, Safranbolu’da yaptıkları ölcümlerde 45 baz istasyonunda ulaştıkları en yüksek elektromanyetik alan değerinin 2,18Volt/metre olduğuna dikkat cekti.

"Karabük’te de Ölcüm Sonuclarına Göre Sınır Değer Aşılmadı”

Karabük’te aktif halde olan baz istasyonlarında yapılan ölcüm ve denetimlerde ise, Safranbolu’da olduğu gibi limit değerlerin cok altında sonuclar elde edildiğini acıklayan BTK Bölge Müdürü Aşıla, Karabük’te aktif olarak 192 baz istasyonu bulunduğunu ve bunların yüzde 92’sinden Ş,1-3 V/m, yüzde 6’sının 3-5 Volt/metre, yüzde 2’sinin ise 5-6 Volt/metre değerinde olduklarını aktardı. Aşıla, Karabük genelinde toplam 2Ş5Ş noktada baz istasyonu ölcümü gercekleştirdiklerini acıkladı. Tüm Türkiye’de belirli aralıklarla ölcüm ve denetimler yapıldığını hatırlatan Aşıla, diğer 8Ş ilde de belirlenen limit değerlerin aşılmadığına dikkat cekti.

"Bilimsel Çalışmalar ‘Olumsuz’ Demiyor”

Seminerde elektromanyetik alanlar ve baz istasyonları konusunda sunum yapan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkan, baz istasyonlarının günümüzde bir ihtiyac haline gelen cep telefonu iletişimi icin gerekli ve şart olduğunu anlattı. Cep telefonlarının baz istasyonu olmadan calışmayacağını, dolayısıyla en cok ihtiyac duyulan durumlarda başvurulduğu cep telefonlarından baz istasyonu olmadan yararlanılamayacağını anlattı. Prof. Dr. Kalkan, "Ulusal ve uluslararası alanda son on yıldır yapılan bilimsel calışmalar, cep telefonu ve baz istasyonlarının yanı sıra tüm elektrikli cihazlardan yayılan elektromanyetik dalganın insan sağlığını olumsuz etkilediği yönünde kanıt olmadığına ışık tutuyor. Bu noktada sağlıktan bankacılık işlemlerine kadar tüm işlerimizi cep telefonlarımızla hallettiğimiz şu günlerde baz istasyonlarının sıklığından hatta varlığından şikayet etmek yerine bugünün teknolojilerini doğru kullanmayı ve yararlarından istifade etmeyi bilmeliyiz" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
Hakkımızda

İletişim

Basında Biz