Teknoloji Bilgilendirme Platformu

Mamak Belediyesi 'baz'da sınıfı geçti

Mamak Kaymakamlığı tarafından muhtarlara ve semt sakinlerine yönelik düzenlenen bilgilendirme toplantısına, Mamak Kaymakamı Ertuğrul Kılıç, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Ankara Bölge Müdürü İsmail Karayılan ve Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İnan Güler katıldı. 


Baz İstasyonu Ölçümleri Açıklandı        

BTK Ankara Bölge Müdürü İsmail Karayılan, baz istasyonlarının mobil iletişimin bir parçası olduğunu belirterek, istasyon kurulumlarının ve denetlemesinin yasa ve yönetmeliklere uygun olarak BTK tarafından yapıldığını söyledi. Dünya Sağlık Örgütü tarafından tavsiye edilen elektromanyetik dalga limit değerinin 41 Volt/Metre olduğunu ancak Türkiye’de bu limit değerin 1Ş Volt/metre olarak alındığına dikkat çeken Karayılan, “Mamak Belediyesi sınırları içerisinde yer alan istasyonların ölçümünü yaptık. Ölçüm sonuçlarına göre ortalama 1.1 Volt/metre değer ölçtük. En düşük Ş.4 Volt/Metre, en yüksek 1.83 Volt/Metre değerlerine ulaştık” dedi. Baz istasyonlarının sağlığa olumsuz bir etki olmadığını belirten Karayılan, tüm dünyada aynı teknolojinin kullanıldığını vurguladı.

BTK Ankara Bölge Müdürü İsmail Karayılan, Temmuz ayında tamamlanan denetlemelere göre Ankara ilinde yaklaşık 5.96Ş baz istasyonu olduğunu, ölçüm sonuçlarında limit değer olan 1Ş Volt/metreyi geçen tek bir yer bile bulunmadığını dile getirdi.

Prof. Dr. Güler: “Mum Dibine Işık Vermez”

Gazi Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Elektronik-Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. İnan Güler, mobil teknolojilerin insan hayatına sağladığı katkılara değindi. Prof. Dr. Güler, baz istasyonu ile ilgili tartışmaların gelişmiş ülkelerde gündemde olmadığını, bu teknolojilerin insan hayatına nasıl katkı sağlayabileceğinin tartışıldığını söyledi. Güler sözlerine şöyle devam etti:

“Baz istasyonları açılı antenlerdir ve bulunduğu yerin altına herhangi bir sinyal vermez. Bu güvenlik mesafeleri de gerek denetçiler tarafından gerekse güvenlik sertifikaları ile garanti altına alınmaktadır. BTK baz istasyonlarına yönelik standartları daha güvenli hale getirerek ölçüm ve denetlemeler yapıyor. Mobil teknolojiler alanında uluslararası birçok araştırma ve çalışma var. Bu konuda Türkiye’de bir çok araştırma ve çalışma yapılıyor. Örneğin biz yürüttüğümüz bir projede dağdaki çobanlara yılan zehirlenmesi hakkında bilgi veriyoruz. Bugün tartışılması gereken bu teknolojilerin insan sağlığına, insan hayatına nasıl fayda sağlanabileceği olmalı.”

Akgül, “Sağlık Her Åžeyden Önemli”

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül baz istasyonlarıyla ilgili belediye sınırlarında yaptıkları düzenlemeden önce bilimsel verileri ve uzman görüşlerini dikkate aldıklarını belirterek vatandaşların dedikodulara kulak asmaması gerektiğini söyledi. Akgül, vatandaş sağlığının hiçbir rakamla ölçülemeyeceğinin de altını çizdi. Akgül, “Belediye tarafından yapılan düzenleme ile baz istasyonlarının sanat eseri ya da totem şeklinde kurulması şehircilik açısından dikkat ettiğimiz bir husus. Görüntü kirliliğinin önüne geçmek amacıyla böyle bir yol izliyoruz. Kurulan tüm baz istasyonları da BTK tarafından izni alınmış ve denetlenmiştir” dedi. 
Hakkımızda

İletişim

Basında Biz