Teknoloji Bilgilendirme Platformu

Güvenli internet ders oluyor

 

Özeren "13 yaş altı Facebook'ta tüm bilgilerini paylaşıyor. Farkında olmadan tehlikeyi çağırıyorlar. Bu yüzden müfredata internet dersi koymalıyız. Çocuklar interneti nasıl kullanmaları gerektiğini bilmeli" dedi.

Çocukların Sosyal Paylaşım Sitelerini Kullanım Alışkanlıkları adlı bir araştırma çocuklarda internet kullanımının son derece tehlikeli boyutlara ulaştığını gözler önüne serdi. Araştırmaya göre 9-16 yaş aralığındaki çocukların yüzde 38,4’ü "Her gün bir kere", yüzde 3Ş'u "Her gün bir kereden fazla", yüzde 23'ü "Haftada bir kereden fazla" interneti kullanıyor. Ancak daha da vahim olan 13 yaş altı çocukların Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerine kişisel bilgilerinin hepsini vermesi.

Adreslerini bile yazıyorlar

İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren "Bazı çocuklar adreslerine kadar her şeyi internete yazıyor. Farkında olmadan tehlikeyi çağırıyorlar. Bu yüzden biz Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşüyoruz. Müfredata Güvenli internet dersi koymak istiyoruz. Böylece çocuklar interneti nasıl kullanacaklarını öğrenirler. Hangi bilgileri kimle paylaşmaları gerektiğini bilir" dedi.

Aileleri bilinçlendiriyoruz

Güvenli internet kullanımıyla ilgili geniş kapsamlı bir çalışma başlattıklarını ifade eden Özeren sözlerine şöyle devam etti: "Aileleri bilinçlendirilmeye yönelik eğitim çalışmaları yapıyoruz, çeşitli sempozyumlar düzenliyoruz. Çocuklara ve ebeveynlerine yönelik güvenli internet kitapçıkları dağıtıyoruz. Ayrıca '444-54-46 no'lu Güvenli İnternet Çağrı Merkezi'mizi hayata geçirerek kullanıcılara 24 saat destek sağlamaya çalışıyoruz."

Sanal Ancak Gerçek Dünyadan Farksız

İnternetin bir vakit geçirme aracı olarak görmemesi gerektiğine vurgu yapan Özeren çocuklara ve ebeveynlerine şu uyarılarda bulundu: " İnternet sanal ancak bir o kadar da gerçek bir dünya. Çocukları gerçek ortamda korumaya çalıştığı kadar sanal ortamda da korumalı. Onları gerçek dünyaya adaptasyon sağlayabilecek şekilde hazırlamalı. Çocuklarının internette ne yaptığını, nerelerde gezindiğini ve arkadaşlarının kim olduğunu bilmeli. İnternete giriş ve kalış saatlerini sınırlamalı. Ayrıca çocuklarının kendilerinin bulunduğu ortamda internete girmelerine izin vermeli. Yani bilgisayar kendi odasında değil herkesin ortak kullandığı bir odada bulundurmalı."

Kaynak: Bugün 
Hakkımızda

İletişim

Basında Biz