Teknoloji Bilgilendirme Platformu

BİLİŞİM SEKTÖRÜ İMAR DÜZENLEMESİNİ BEKLİYOR

TEDER Başkanı Serhat Özeren, 4.5G ile birlikte genişband ihtiyacının arttığına, kapsama dışında kapasite sorunlarının aşılması gerektiğine işaret etti. Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İmar kanunu düzenlemelerinin önünün açılması gerektiğini vurgulayan Özeren, “İmar kanunu düzenlemesi ile birlikte mevcut ya da yeni yatırımların geliştirilmesi, alt yapının sürdürülebilir bir şekilde hizmet vermesi gerekiyor” diye konuştu.

 

Telekomünikasyon İnternet ve Bilgi Teknolojileri Derneği  (TEDER) Başkanı Serhat Özeren, 4.5G teknolojisinin uygulanmaya başlanması ile birlikte mobil internet kullanımının arttığına dikkat çekti. Operatörlerin kapsama konusunda büyük yatırımlar yaptığına ve büyük ölçüde kapsama sorununun giderildiğini belirten Özeren, “Kapsama sorunu ortadan kalktı. Artık tüm operatörler ülkenin büyük bir kısmını kapsıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yürütülen bir proje ile küçük yerlerdeki kapsama sorunu da gideriliyor. Ancak mobil üzerinden aşırı internet kullanımının ortaya çıkardığı kapasite sorunu ile karşı karşıya kalınacak” diye konuştu.

 

YATIRIMLAR ARTMALI

 

Kapasite sorununun, nüfus yoğunluğunun fazla olduğu şehir merkezlerinde kullanıcıların mobil internet hızlarının düşmesi olarak ifade eden Serhat Özeren, bu sorunun aşılması için daha fazla alt yapı ihtiyacı olduğunu belirtti. Özeren sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bilgi toplumunun bir gereği olarak ülkemizin hemen her köşesine mobil ve sabit alt yapı ulaşmış durumda bulunuyor. Burada ortaya konulan siyasi iradenin ülkemizin bilgi toplumu sürecini iyi okuması ile özel sektörün yatırım konusunda istekli olması  büyük rol oynamaktadır. Ancak bu alt yapının geliştirilmesi ve nüfus yoğun bölgelerde kapasite artırımı için yatırımlara ihtiyaç bulunuyor. Bu yatırımların önünün açılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından İmar kanunu düzenlemelerinin önünün açılması gerekiyor. İmar kanunu düzenlemesi ile birlikte mevcut ya da yeni yatırımların geliştirilmesi, alt yapının sürdürülebilir bir şekilde hizmet vermesi gerekiyor.”

 

Yerel yönetimlerin de gerek mobil alt yapısı olan baz istasyonları gerekse fiber kazıları için engel olmamaları gerektiğini vurgulayan Özeren, “Yerel yönetimler bu konuyu bir rant unsuru olarak görüyor. Oysa bu vatandaşa ve her ev hanesine verilmesi gereken doğalgaz, elektrik, su gibi çok önemli bir hizmettir” diye konuştu. 

 

Siyasi iradenin burada da büyük rol oynayacağının altını çizmek gerektiğini belirten Özeren, “Bugün yapılan yatırımlar, önümüzdeki beş yıl içerisinde ülkemize büyük fayda olarak geri dönecektir” diye konuştu. 
Hakkımızda

İletişim

Basında Biz