Teknoloji Bilgilendirme Platformu

"BAZ İSTASYONLARI SAĞLIK SORUNU YARATMIYOR"

TBP Başkanı Özeren, baz istasyonlarının sağlık sorunları yarattığına ilişkin açıklamaların doğru olmadığını söyledi.

 

Teknoloji Bilgilendirme Platformu (TBP) Başkanı Serhat Özeren, baz istasyonlarının sağlık sorunları yarattığına ilişkin açıklamaların doğru olmadığını, konunun dünyadaki sağlık otoriteleri tarafından araştırıldığını bildirerek, “Baz istasyonları üzerinden rant elde etmek isteyen çevrelerin kamuoyunu sağlık gerekçeleriyle yanıltması kabul edilemez” dedi.

 

'Sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmemeli'

 

Teknoloji Bilgilendirme Platformu (TBP) tarafından yapılan yazılı açıklamada, baz istasyonlarının iletişimin en önemli parçası olduğu ve baz istasyonları olmadan cep telefonu iletişiminin yapılamayacağı ifade edildi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan TBP Başkanı Serhat Özeren, baz istasyonları için belirlenen limit değerin zararlı sınırın çok çok altında olduğunu belirterek, “Türkiye’de iletişimin vazgeçilmez bir unsuru olan baz istasyonları, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan düzenlemelerle kurulmakta ve uygulanmaktadır. Yerel yönetimler rant ve benzeri gerekçelerle baz istasyonlarını kaldırma girişiminde bulunuyorlar. Bunu yaparken de sağlık gerekçelerini öne sürüyorlar. Baz istasyonlarının sağlık sorunları ile ilişkilendirilmemesi gerekir” diye konuştu.

 

Baz istasyonlarının, iletişimin vazgeçilmez bir parçası halinde olduğunu vurgulayan Özeren, “Dünya sağlık otoriteleri, elektromanyetik dalgaların zarar vermeyecek limit olarak, tavsiye niteliğinde 41 Volt/Metre değer belirlemiştir. Türkiye bu değerin çok altında olan 9.16 değerini yönetmeliklerle uygulamaktadır. Baz istasyonları üzerinden rant elde etmek isteyen çevrelerin kamuoyunu sağlık gerekçeleriyle yanıltması kabul edilemez. Bilimsel gerçeklerle bağdaşmayan açıklamalara itibar edilmemesi gerektiğini kamuoyunun dikkatine sunarız” ifadelerini kullandı.
Hakkımızda

İletişim

Basında Biz