Teknoloji Bilgilendirme Platformu

45 bin baz istasyonunun denetimi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yerinde anında ölcümlenerek yapılıyor

 

TBP Başkanı Serhat Özeren, Türkiye’nin kendi standartlarını belirleyen 1Ş ülkeden biri olduğunu söyledi.

BTK Uzmanı Ali Özdemir, Ankara ilinde yer alan baz istasyonlarının yüzde 98’inin Ş ila 5 V/m arasındaki değerlerden oluştuğunu söyledi.

Türkiye Bilişim Derneği tarafından Ankara’da 23 Eylül 2Ş1Ş tarihinde Bilişim’1Ş etkinliğinde düzenlenen “Baz İstasyonları Tehlikeli mi?” panelinde Ankara iline ait baz istasyonu ölçümleri verildi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, etkinlikte yaptığı konuşmada baz istasyonlarının sağlığa zararının 15 senedir ispatlanamadığına dikkat çekti.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, bugüne kadar 45 bine yakın baz istasyonunun kurulduğunu ve baz istasyonlarının güvenlik sertifikaları ile belgelerinin kurulmadan önce BTK’ya getirilerek yerinde ölçümlerinin yapıldığını söyledi.

Tıraş makinesinin ürettiği elektromanyetik alan baz istasyonundan çok fazla

Baz istasyonları konusunda yanlış bir intiba oluştuğunu belirten Acarer, çevremizdeki elektromanyetik alanların sadece baz istasyonlarından oluştuğu gibi bir algı mevcut dedi. Acarer sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Halbuki şu an çevremizdeki elektromanyetik alanın çok az bir kısmı baz istasyonlarından kaynaklanıyor. Onun dışında elektrikle çalışan her şey bir elektromanyetik alan üretiyor. Tabii öncelikle radyo ve televizyon vericileri geliyor ki bunlar çok güçlü vericiler, onu bırakın kullandığımız saç kurutma makinesi, çamaşır makinesi, buzdolabı, televizyon ve bilgisayarlar ciddi anlamda elektromanyetik dalga üreten cihazlar ve bunların ürettiği elektromanyetik alanlar da baz istasyonlarından çok daha fazla.

İnsanların baz istasyonlarının çok yakınında yaşamadığını ifade eden Acarer, “Baz istasyonunun asıl riskli alanı, antenden 4-5 metrelik uzaktaki bir alandır. Onlardan uzaklaştıkça etkisi azalır. Hâlbuki oturduğumuz odada genellikle televizyon olur, buzdolabı, ütü, çamaşır makinesi ve saç kurutma makinesi gibi cihazlar da yaşam alanlarımıza çok yakındır. Hatta tıraş makinesinin bile ürettiği elektromanyetik alan baz istasyonlarından çok daha fazla” dedi.

PANEL: BAZ İSTASYONLARI TEHLİKELİ Mİ?

Teknoloji Bilgilendirme Platformu tarafından organize edilen ve oturum yöneticiliğini Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Alkan’ın yaptığı “Baz İstasyonları Tehlikeli mi?” Panelinde TBP Başkanı Serhat Özeren, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İnan Güler, BTK Uzmanı Ali Rıza Özdemir ve Eski BTK Kurul Üyesi Ahmet Hamdi Atalay yer aldı.

Ankara’da baz istasyonlarının yüzde 99’u limit değerlerden de 2 kat güvenli

BTK Uzmanı Ali Rıza Özdemir Ankara iline ilişkin verdiği baz istasyonu ölçüm sonuçlarıyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Ankara ilinde yer alan baz istasyonlarının yüzde 98’i Ş ila 5 V/m arasındaki değerlerden oluşuyor. Baz istasyonlarının yüzde 87’si 1-2 V/M değeri arasında. Bu değerler belirlenen standartların da yarısı demek. Yine yüzde 99’u 5 ila 6 V/m arasında. Sadece iki noktada limit değerler olan 9-1Ş V/m arasında ölçümlendi. Ankara, bu açıdan bakıldığında uluslararası değerlerin çok altında.”

Özdemir, BTK’nın standartları belirlerken insan sağlığının gözetilmesi ve uluslararası normların dikkate alınmasını ilke olarak benimsediğini belirterek, “Türkiye Dünya Sağlık Örgütü ve ICNIRP tarafından belirlenen standart olan 41V/m BTK tarafından Türkiye’de daha güvenli olması açısından 1Ş V/m’ye çekildi. Ankara ilindeki ölçümlere bakıldığında ise baz istasyonlarının yüzde 99’unun 5 ila 6 V/m arasında yani bu değerin de yarısına tekabül ettiğini görüyoruz. Türkiye bu açıdan kendi standartlarını belirleyen 1Ş ülke arasında yer alıyor” şeklinde konuştu.

Dünyadaki standartlar neyse Türkiye’de de aynı

TEDER Başkanı Serhat Özeren, baz istasyonları konusunda standartların dünyadaki değerlerden farklı olmadığını ifade etti. Özeren, “: “Dünyada bunun standartlarını koyan birçok kuruluş var. Bu standartlara göre üretim yapan 4-5 üretici firma var. Dünyada neyse Türkiye’de de bu standartlarda ürünler kullanılıyor ve bu standartlar dikkate alınıyor. Temel problem sosyolojik ve bilgisizlikten kaynaklanıyor” dedi.

Araştırmalarda baz istasyonlarının olumsuz bir etkisine rastlanmadı

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İnan Güler dünyada baz istasyonları ve cep telefonlarıyla ilgili birçok araştırma yapıldığını ve bu araştırmalarda baz istasyonlarının insan sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etkisine rastlanmadığına dikkat çekti. Güler, “Dünya Sağlık Örgütü’de bu konuda ki çalışmaları dikkate alarak cep telefonu ve baz istasyonlarının insan sağlığı üzerinde herhangi olumsuz bir kanıtının olmadığını ifade etmiştir” dedi.

Hücresel mobil iletişim için baz istasyonları olmazsa olmaz

Baz istasyonlarının çokluğunun değil azlığının zarar olduğunu belirten Eski BTK Kurul Üyesi Ahmet Hamdi Atalay, “Dünyada uzman kuruluşların ısıl etkisini belirlediği limit değerler var ve bu değerler ülkemiz için 1/4 oranında düşürülerek uygulanıyor. BTK tarafından her kurulan baz istasyonu denetleniyor. Bu konuda şüphesi olan vatandaşların BTK’ya başvuruda bulunarak kendi evlerinde ölçüm yaptırmaları mümkün” dedi. Atalay ayrıca Türkiye’nin yüzölçümüne göre çok daha küçük bir ülke olan Danimarka’da 35 bin baz istasyonu olduğunu Türkiye’de ise bu rakamın 45 bin olduğunu sözlerine ekledi.
Hakkımızda

İletişim

Basında Biz